1. خانه
  2. ضدعفونی هوا

ضدعفونی هوا

وجود میکروارگانیسم­ها در مکان­های مختلف، سبب بروز مشکلات فراوانی می­شود. . ازن در غلظت کم، به عنوان یک ماده ضد عفونی­‌کننده شیمیایی برای غیرفعال کردن میکروارگانیسم­ها از جمله باکتری­ها و ویروس­ها مورد استفاده قرار می­گیرد. ازن قابلیت این را دارد که در بیشتر موارد %۹۹.۹۹ میکروارگانیسم­ها (برابر با ۴ کاهش لگاریتمی) را غیرفعال نماید. غیر فعال کردن میکروارگانیسم­ها به غلظت ازن و مدت زمان قرارگیری در معرض ازن بستگی دارد.

نمودار زیر غیر فعالسازی میکروارگانیسم­ها با اعمال ازن را نشان می­دهد:

در صنایع غذایی، انتقال و جابه‌­جایی میکروارگانیسم­ها از طریق هوا به محل نگه داری و تولید مواد غذایی، سبب سرعت بخشیدن به تولید کپک و کاهش پایداری مواد غذایی می­شود. ازن در محیط­های تولید و نگه­داری مواد غذایی برای محدود کردن گسترش میکروارگانیسم­ها از طریق هوا، به کار برده می­شود. مقدار کم ازن، فرآیند رشد کپک را به آسانی برای چندین روز به تعویق می­اندازد و به مواد غذایی هیچ گونه آسیبی نمی­رساند.

بر خلاف صنایع غذایی که معمولاً اتاق­ها تحت هیچ شرایطی ضدعفونی نمی­شوند، در بیمارستان­ها، ملزومات بهداشتی شدیدی وجود دارد و برای کاهش انتشار پاتوژن­ها به طور مکرر مورد استفاده قرار می­گیرند که معمولا با تمیز کردن­های چند باره سطوج به وسیله ضدعفونی کننده­های شیمایی انجام می­شود. این روشی موثر و قدیمی است اما به ثابات رسیده است که فرآیند ضدعفونی کردن با روش­های قدیمی، نتایج مطلوبی را به همراه نخواهد داشت. پاک نکردن تمام سطوح، رقیق کردن نادرست ماده ضدعفونی( چه با دستگاه و چه توسط فرد) احتمال انتشار پاتوژن­ها را میان محیط و بیماران را افزایش می­دهد. فناوری­های غیرتماسی اتوماتیک، گزینه­‌های مناسبی جهت بهبود روش­های پاکسازی می­باشند چرا که مرحله ی جدید دیگری به آن می­افزایند.

فناوری غیر تماسی شامل ترکیب لامپ­های فرابنفشUV و مواد شیمایی می­باشد که سبب غیرفعال سازی میکروارگانیسم­ها می­شود. در مقایسه با سایر روش­های جهت ضدعفونی کردن هوا، ازن به طور موثر قابلیت این را دارد که میکروارگانیسم­های موجود در هوا را غیرفعال و خنثی کند. بنابراین ازن بهترین گزینه برای کاربردهای پزشکی (به عنوان مثال بیمارستان­ها و یا اتاق­های انتظار پزشکان) می­باشد.

نمودار زیر مقایسه تماس ضدعفونی کننده با پاتوزن­ها و محیط را نشان می­دهد:

نمودار بالا نشان می­دهد که زمان تماس بسیار متغیر است؛ سیستم­های پاکسازی بر مبنی اشعه فرابنفش، معمولا به زمان بسیار کوتاهی برای تابش نیاز دارند و بنابراین جهت غیرفعال سازی میکروارگانیسم­ها در مدت زمان کوتاه، نیاز به صرف انرژی بیشتری است. پاک کردن با محلول مخصوص نیز به دلیل زمانی که برای خشک شدن سطوح نیاز است محدود می­شود در حالی که ازن حمله به میکروارگانیسم­ها را تا زمانی که به صورت طبیعی تجزیه شده و یا از بین برود، ادامه می‌­دهد. این امر سبب صرفه جویی در مصرف انرژی توسط ازن شده است.

ازن در محل تولید می­شود و بنابراین منابع اضافی جهت رسیدگی و نگهداری مواد شیمیایی خطرناک، نیاز ندارد. علاوه بر آن، هیچ گونه پسماند شیمیایی بعد از تصفیه با ازن باقی نمی­ماند و ازن در نهایت به صورت طبیعی به اکسیژن تجزیه می­شود.

در یک بیمارستان و کلینیک، استفاده از ژنراتور ازن، احتمال انتشار پاتوژن­ها به هنگام ورود بیماران جدید به اتاق­هایی که پیشتر اشغال شده را کاهش می­دهد. همچنین این امکان وجود دارد که پس از روش­های پاکسازی قدیمی، از ازن جهت کاهش احتمال انتشار بیماری ناشی از مایعات عفونی باقی مانده از بیمار قبلی، استفاده کرد.

برای اتاق­های جراحی که نیاز است تا میکروارگانیسم ها تا %۹۹.۹۹ کاهش یابند، از ازن در غلظت­های بالا به مدت چندین ساعت استفاده می­شود. شروع فرآیند پاک سازی و اطلاعات زمانی آن، در یک تابلو بیرون از اتاق نمایش داده می­شود. هنگامی که زمان تعیین شده به پایان برسد، ازن باقی مانده توسط یک نابود کننده، از بین میرود.

فهرست
واتساپ