1. خانه
  2. ازن و کاربرد‌‌ها
  3. ازن در کشاورزی
  4. استفاده از ازن در کشت گوجه فرنگی

استفاده از ازن در کشت گوجه فرنگی

با توجه به اهمیت موضوع  نیاز به استفاده از آب تصفیه شده در کشاورزی به عنوان یک منبع جدید آب و کشت گوجه­فرنگی به عنوان یک محصول استراتژیک در کشور و نیاز روزافزون به یافتن جایگزینی مناسب برای متیل برماید به عنوان ضد عفونی­کننده خاک از بیماری ها در ذیل به این سه موضوع به صورت  مفصل­تر پرداخته شده است:

   ۱- استفاده از ازن در فرآیند و کشت گوجه ­فرنگی

   گوجه فرنگی از معدود گیاهان زراعی است کهدر حال حاضر به عنوان مواد اولیه کارخانجات متعدد صنایع و فرآورده های غذایی مورد استفاده قرار می­گیرد. این گیاه از حیث اشتغال زایی و ارزش افزوده کاملاً مناسب بودهو روز به روز بر اهمیت اقتصادی آن افزوده می­شود. به طوری که کشور ما نیز یکی ازصادرکنندگان فرآورده­های آن به کشورهای دیگر گردیده است. استفاده از تکنولوژی ازن با هدف ایجاد فن آوری­های جدید در مورد کاشت، داشت و برداشت این گیاه باعث شده است که اولاً  محصولاتی با کیفیت و کمیت  بالاتر و ثانیاً مقاوم تر به بیماری های مختلف قارچی و باکتریائی بعمل آید.

مزایای استفاده از ازن در کشت گوجه ­فرنگی:

۱٫ بهترینPH  برای گوجه­فرنگی بین ۵/۸ تا ۵/۵ می باشد؛ با توجه به اینکه محیط­های کشت در ایران اغلب قلیایی می باشد، ازن این قابلیت را دارد PHمحیط را تا حد مورد نیاز پائین نگه داشته و شرایط مناسبی را جهت رشد صحیح گوجه فرنگی فراهم نماید.

۲٫افزایش عملکرد به میزان قابل توجه

۳٫کاهش بیماری های گیاه و خاک.

 

   ۲- استفاده از ازن برای تصفیه فاضلاب شهری در کشاورزی

امروزه با توجه به افزایش جمعیت در جهان و نیاز روزافزون به مواد غذایی، بالطبع با مسأله افزایش نیاز به آب در بخش کشاورزی به خصوص در دو منطقه شمال آفریقا (North Africa) و خاور میانه که بر اساس گزارش بانک جهانی،  فقط یک درصد از منابع آب شیرین دنیا را در اختیار دارند، مواجه هستیم. به طوری که تأمین آب کشاورزی در این دو منطقه در حال تبدیل شدن به یک بحران عظیم می­باشد. در نتیجه استفاده از آب فاضلاب شهری یک روش اساسی به منظور کاستن از این نیاز روز افزون به منابع آب­های شیرین در دسترس است.

همانطور که می دانید  فاضلاب تنها منبع آبی است که به تناسب افزایش جمعیت و نیاز به آب تازه، افزایش می یابد و به عنوان یک منبع مطمئن می توان بر روی آن حساب کرد. استفاده از منابع آب های نامرسوم در کشورهایی که با کمبود آب مواجه هستند یک فرصت ایده آل برای تأمین امنیت غذایی در این کشورها است .

در این آب ها این پتانسیل  وجود دارد که از مواد غیر آلی (معدنی) حاضر در آن ها ، به عنوان منبع کود شیمیایی استفاده نمود . همچنین فعالینت میکروارگانیسم­های خاک پس از انتشار و استفاده از فاضلاب در آبیاری در فعالیت های متابولیسمی افزایش می­یابد. از طرف دیگر در صورت بی­توجهی، استفاده از فاضلاب می تواند سبب افزایش مشکلات بهداشتی نیز گردد (ریسک عفونت و سرایت به محیط طبیعی ) که می بایستی این آب­ها را ابتدا ضد عفونی نمود و سپس از آن ها در آبیاری کشاورزی و فضای سبز استفاده نمود،  چرا که در صورت استفاده از این آب ها بدون ضدعفونی نمودن آن ها ، شاهد خواهیم بود که محیط خاک به مرور آلوده­تر و مستعدتر برای بیماری­های ویروسی و باکتریائی می گردد. لذا لازم است که این کار را به بهترین نحو به انجام رساند تا به منبعی از آب پاک و عاری از آلودگی دسترسی پیدا کنیم. بهترین راه برای این کار نیز استفاده از گاز ازن برای ضدعفونی آب می­باشد. در شکل بالا،  یکی از ابتدائی ترین روش­های تزریق ازن به این گونه آب ها نشان داده شده است.یک نکته مهم در استفاده  از  این آب ها این است که در صورتی که آب فاضلاب در سیستم قطره ای زیر سطحی در خاک داده شود، خاک نیز در فعالیت فیلتر و ضدعفونی شرکت می­نماید که در نتیجه می توان از شدت تصفیه در بالادست سیستم کاست. دلیل آن نیز نداشتن تماس مستقیم آب با اندام های هوایی گیاه و کشاورزان و فعالیت اولیه خاک به عنوان فیلتر است. همچنین افزایش عملکرد گیاهان در هنگامی که از آب فاضلاب در روش زیر سطحی (قطره­ای) استفاده شده است دیده شده است. در نتیجه با استفاده توأم از گاز ازن به عنوان ضدعفونی­کننده آب و خاک و نیز تأمین­کننده اکسیژن اضافه در محیط ریشه ، به همراه  آب فاضلاب شهری به عنوان منبعی غنی از آب و مواد غذائی، می توان  به آینده غذائی مطمئن­تری برای کشور امیدوار بود.

 

   ۳- ازن به عنوان بهترین جایگزین برای متیل برماید:

ضدعفونی خاک کشاورزی قبل از فصل کشت به منظور از بین بردن میکروارگانیسم­های زیادی که در خاک تولید می شوند  ، سال هاست در ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار می­گیرد. بسیاری از گیاهان مستعد حمله از سوی بعضی باکتری ها، قارچ ها و نماتدها هستند و در نتیجه هر سال میلیاردها دلار خسارت از بابت تلفات محصولات به بار می آید. بزرگترین و مشهورترین ضدعفونی کننده خاک را می توان متیل بروماید دانست ، در حالی که این ماده به شدت سمی است. متیل بروماید ، وسیع ترین عامل ضدعفونی کننده خاک در طیف وسیعی از عوامل بیماری­زای خاک می باشد . مصرف آن در تمام دنیا به صورت یک تابع نمایی در حال افزایش بود که آخرین رقم آن در آمریکا برابر کیلوگرم در یک سال بوده است. اخیرا ً این ماده به صورت خیلی سریع در حال خروج از عملیات کشاورزی می باشد. دلیل این کار نیز ادعای بسیاری از محافل علمی در مورد تأثیرات منفی این ماده در دراز مدت بر روی لایه ازن اتمسفر و سلامتی بشر که ناشی از نازک شدن لایه ازن است می­باشد.

از آنجا که آمریکا نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر امضاء کننده پروتکل مونترال می باشد، از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ پرونده استفاده از متیل بروماید به عنوان ضدعفونی کننده خاک در این کشورنیز بسته شد.

در حال حاضر ماده ای که از آن بتوان به صورت وسیع به عنوان جایگزین متیل بروماید نام برد، وجود ندارد. اکثرا  مواد شیمیایی جایگزین متیل بروماید دارای اثرات جنبی و خطرات قابل توجهی بر روی سلامت افراد بشر و یا مشکلات سمی­کردن محیط پس از استفاده هستند. از تلون (Telone) (ترکیب ۱ و ۳ دی کلروپروپن و کلروپیکرین) و وی پم (Vapam) (حاوی سدیم متام)، به عنوان جایگزین متیل بروماید نام برده می شود. حال آنکه استفاده از تلون (Telone) در سراسر کالیفرنیا بواسطه پتانسیل بالای آن در آلودگی هوا محدود شده است. همین محدودیت در مورد وی پم (Vapam) نیز در آینده ای نزدیک قابل پیش بینی است.

دیگر مواد ضدعفونی­کننده نیز دارای بوی خیلی بد در هنگام استفاده هستند که همین عامل سبب می گردد که از آن ها در محل­های نزدیک به مناطق مسکونی استفاده نشود. همچنین بعضی از آن ها نیز دارای ترکیباتی هستند که پس از استفاده به عنوان ضدعفونی­کننده خاک دچار دگرگونی(تجزیه) نمی­گردند و سبب مشکلات Phitotoxicity در خاک می گردند.

بعضی روش های دیگر ضدعفونی خاک نظیر استریلیزاسیون از راه بخار (نیاز به حجم آب زیاد) و یا تابش آفتاب بر روی پلاستیک های مالچ (نیاز به زمان زیاد و همچنین مشکلات پلاستیک­های آلوده پس از مصرف) و . . . نیز هر یک دارای مشکلات خاص خودشان هستند. در مقابل اینها فرآیند ازن زنی یک عمل نسبتا ً ساده و بدون عوارض جنبی بر روی اتمسفر است. این تکنولوژی را می توان به راحتی در سیستم های کشاورزی جاری جای داده تا دیگر مشکلاتی همچون حمل و نقل به محل، ذخیره، اداره کردن و یا نشت مواد شیمیایی سمی و خطرناک را نداشته باشیم.

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید

لطفا برای اطلاع بیشتر و تماس با کارشناسان، با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و یا با فرم سمت راست، اقدام به ارسال ایمیل نمایید.

باتشکر

صفری ۰۹۱۰۳۶۶۷۲۱۲
فهرست
واتساپ